Ladies League 2023 | Joburg Squash Ladies League 2023 | Leagues – SportyHQ
https://www.sportyhq.com/league/view/division/9500

2023 Ladies’ League Meeting
18:00 Monday 6 March 2023
Online

Attendees
John Shannon, Philip Maxton, Gary Plumstead, Jade Reddy, Ginny Osbourne, Kalinka Faul, Elize Kruger, Marna Fourie, Courtney Badenhorst, Annie Allen, Benjamin Hunt, Chloe Dugger, Ingrid Cloete, Atiyah Limalia

Format
It was decided that 8 teams of 4 would be the best format. Northcliff and Chamber Exiles would be the venues for the league. All of the teams will be playing at one venue each night.
Teams will find their own reserves should a player not be able to play on the night.
Both clubs have generators in the event of load shedding.
Jade, Ginny, Elize and Kalinka will place the ladies into teams by 13 March 2023 and send the lists to Gary Plumstead email: JoburgSquash@gmail.com
League will start on 27 March 2023.
R600 per  person.
Gary Plumstead will form a Ladies’ League WhatsApp Group.

Participation
Please let us know asap if you are unable to participate in the 2023 ladies’ league.

Entries
The following ladies have entered the 2023 Joburg Squash Ladies League
Name

  1. Khanyile Sape Ladies’ First League Ladies’ No. 4 Old Eds or Wanderers
  2. Andria Hoek Ladies’ Second League Ladies’ No. 3 Jeppe Quondam
  3. Ginny Osborne Ladies’ Second League Ladies’ No. 4 Pirates
  4. Philippa Christou Ladies’ Second League Ladies’ No. 4 Old Eds
  5. Annamaree Erasmus Ladies’ Third League Ladies’ No. 1 Pirates
  6. Tanya Meyer Ladies’ Third League Ladies’ No. 1 Pirates
  7. Yajna Ramlall Ladies’ Third League Ladies’ No. 1 Witwatersrand
  8. Zintle Yaka Ladies’ Third League Ladies’ No. 1 WITS
  9. Carol Farouk Ladies’ Third League Northcliff
  10. Courtney Badenhorst Ladies’ Third League Northcliff Country Club
  11. Elize Kruger Ladies’ Third League Ladies’ No. 2 Northcliff
  12. Jenny van Rensburg Ladies’ Third League Ladies’ No. 2 Northcliff Country club
  13. Josephine Nyirenda Ladies’ Third League Ladies’ No. 2 Chambers Exiles
  14. Karen Robertson Ladies’ Third League Old Eds
  15. Naledi Ladies’ Third League Ladies’ No. 2 Wits Squash Club
  16. Tegan Bilse Ladies’ Third League Ladies’ No. 2 Pirates
  17. Amy Scroope Ladies’ Third League Ladies’ No. 3 Pirates
  18. Cornelia Leonard Ladies’ Third League Ladies’ No. 3 Northcliff Country Club
  19. Ella Rose Carter Ladies’ Third League Ladies’ No. 3 Pirates
  20. Ingrid Cloete Ladies’ Third League Ladies’ No. 3 Northcliff
  21. Lesley Cowan Ladies’ Third League Old Eds
  22. Marlene Urquhart Ladies’ Third League Ladies’ No. 3 Jeppe
  23. Thandi Kumalo Ladies’ Third League Ladies’ No. 3 Chambers Exile
  24. Atiyyah Limalia Ladies’ Third League Ladies’ No. 4 Old Ed’s
  25. Desiree Clark Ladies’ Third League Ladies’ No. 4 Northcliff country club
  26. Erika Swanlund Ladies’ Third League Ladies’ No. 4 Pirates
  27. Magaretha Johanna (Marna) Fourie Ladies’ Third League Ladies’ No. 4 Northcliff Squash club
  28. Melissa Nicole Preston Ladies’ Third League Ladies’ No. 4 Pirates
  29. Chloe Dugger Ladies’ Fourth League Ladies’ No. 3 Wanderers
  30. Limani Mangaliso Ladies’ Fourth League Ladies’ No. 3 Wits Squash Club
  31. Jade Tia Reddy Ladies’ Fourth League Ladies’ No. 4 Wits Squash Club
  32. Ophethile Mojapelo Ladies’ Fourth League Ladies’ No. 4 Wanderers
  33. Siona Rikoo Ladies’ Fourth League Ladies’ No. 4 Wanderers

Meeting ended at 18:45